Bel fıtığı nedir belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı nedir ve belirtileri nelerdir? Fıtık olduğunuzu nasıl anlarsınız? Bel fıtığı hakkında ilgili bilmeniz gereken her şey!

bel fıtığı nedir belirtileri nelerdirBEL FITIĞI NEDİR?

Bel fıtığı, omurgalar arasındaki kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalı içine doğru girmesi, bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tıbbi ismi “herni diskal” dir.

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bel fıtığı geliştikten sonra çevreden geçen sinirlere bası ortaya çıkar ve bu sinirler bacağa doğru yayılırken ağrıda bacağa yayılır. Ağrılar çok şiddetlidir.

Bel fıtığının belirtileri:
– Ayakta şiddetli ağrı
– Bacakta uyuşma
– Bacakta kuvvet kaybı
– Adelelerde erime (Atrofi)
– Büyük abdest tutamama
– Küçük abdest tutamamaBel fıtığının tedavisinde uygun ve yeterli bir cerrahi ile hasta rahat ettirilmeli ve hayat kalitesi yükseltilmelidir.

Bel fıtığı aşamaları

Bel fıtığının çeşitli safhaları vardır. Bel fıtığının ilk safhasında ağrı bel bölgesinde yoğunlaşır.

Hastalık ilerlediğinde bası bacaklara giden sinilere, sinir köklerine vurmaya başladığı zaman bacak zarar görür. Bacak ağrısı bazen bel ağrısını unutturacak kadar şiddetli olabilir.

Yapılan konservatif tedavilerle yeterli netice alınmazsa cerrahi yöntemler gündeme gelir. Son çare olan cerrahi tedaviden sonra hasta rahat eder.

bel fıtığı tedavisi

HER BEL AĞRISI BEL FITIĞI MIDIR?

Yapılan birçok çalışma göstermiştir ki insanların %85’i hayatlarında en az bir kez bel ağrısı yaşamışlardır. Peki gerçekten bu bireylerin hepsinin ağrılarının tek sebebi bel fıtıkları mıdır? MR her zaman doğruyu söyler mi? Bel fıtıklarında gerçekten de ameliyat gerekli midir? Ameliyatsız bel problemlerini kurtarmak mümkün müdür? Gelin hep beraber bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım…

Çalışma hayatımızın yoğunluğu ve teknolojiye bağımlılığımız nedeniyle kısıtlamalar oldu. İş hayatında ya da okulda sürekli oturmak da cabası tabii. Doğal olarak zamanla da ağrılarımız arttı. Peki her bel ağrısı bel fıtığı mıdır?

Omurgalarımız baş ve boynun birleşme yerinden başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanan birer boncuk gibi üst üste dizilmişlerdir. Bu mükemmel yapının üst üste düzgün şekilde durabilmesi için, her adım attığınızda binen yükü dağıtılabilmesi için ve hareketler sırasında esnekliği sağlayabilmek için omurgalarımızın arasında diskler mevcuttur.

Bu diskler, araçlardaki süspansiyon sistemi görevi görmektedirler. Bu sayede kendi işinde bir yaylanma sistemi oluşturarak gelen yüklerin yumuşatılarak omurgalara iletilmesini sağlamaktadır. İnsanoğlunun bebeklik döneminde bu disklerin yaklaşık %88’i sudan oluşmaktadır.

İlerleyen yaşla beraber vücudumuz su kaybetmekte ve yaklaşık 40’lı yaşlarda bu oran %80’e düşmekte ve 70 üstü yaşlarda bu oran %72 civarına düşmektedir. Bu durumda omurgaların arasında bulunan disklerin ve bu disklere destekleyen bağların esneklikleri ve kendini onarabilme kapasiteleri azalmaktadır.

Tam da bu yüzden orta yaşlardan itibaren bel ağrısına sebep olabilmektedir. Sadece omurgalarımız arasında bulunan diskin bulunduğu yerden, omuriliğin olduğu kanala doğru ilerlemiş olması ile bel bölgesindeki bütün ağrıları açıklayabilmemiz mümkün değildir.

Bu bölgede bulunan kasların spazmı, faset eklem dediğimiz omurgaları birbirine bağlayan minik eklemlerin aşınması, omuriliğin içinde bulunan kanalı destekleyen bağların zorlanması veya kalınlaşması, sakroiliak eklem dediğimiz omurga ile leğen kemiğimizi bağlayan bölgenin düzensizliği veya zorlanması gibi birçok etken buna sebep olabilmektedir.

Problemimizin bundan hangisine bağlı olduğunu bulmak için çok detaylı kinozyolojik ve manuel değerlendirmeler yapılması gerekmektedir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporuna göre, MR tetkikinde Türkiye birinci sırada yer alıyor.

Peki mutlaka her bel ağrısında MR çekmek gerekir mi? MR bize her zaman tam olarak problemin sebebini söyler mi? ACSM (American College of Sports Medicine) kongresinde bilim adamlarının araştırmaları sonrası ‘Altın Standart’ olarak klinik değerlendirmenin öncelikli olduğuna karar kılınmıştır.

Çünkü MR çekimi; sabit sırtüstü yattığımız pozisyonda uygulanmaktadır. Ama çoğumuz bel ağrılarımızı hareket sırasında, pozisyon değiştirirken, uzun süreli ayakta durma ve oturma ile hissetmekteyiz. Bu nedenle MR sonucumuzda her ne kadar omurgalar arasında fıtıklaşmalar görülsede mutlaka kinezyolojik (hareket ile birlikte) ve klinik değerlendirmeler sonrasında oluşan bel ağrısının gerçekten bu fıtıklardan mı kaynaklandığını, yoksa mekanik problemlerden, dejenerasyonlardan veya kas problemlerinden mi kaynaklandığını belirlemek ve buna uygun egzersiz ve tedavi yöntemlerini uygulamak gerekmektedir.

TAM KAPALI BEL FITIĞI AMELİYATI NASIL UYGULANIYOR?

Belde başlayıp, sonrasında bacakları da etkileyen bel fıtığı çağımızın en büyük sorunlarından biri. Bu rahatsızlık hastaların yaşam kalitesinin yanı sıra iş ve sosyal hayatını da olumsuz etkiliyor. Son yıllarda öne çıkan tam kapalı ameliyat tekniği ile ortalama bir saat içinde hastaların tüm ağrılarından kurtulması yardımcı oluyor.

Bel fıtığının cerrahi tedavisinde, diskin fıtıklaştığı parçanın çıkarılması amaçlanıyor. Mikroskobik cerrahi teknikte, fıtık alanına ulaşmak için fıtığın etrafındaki kas, kemik ve bazı bağlar da kesiliyor. Bu da ameliyat sonrası gelişebilecek ağrı, yapışıklık, başarısız bel sendromu gibi bazı uzun dönemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Söz konusu bu sorunların en aza indirildiği yöntem ise tam kapalı bel fıtığı ameliyatı (Perkütan Endoskopik Diskektomi) olarak adlandırılıyor.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, ciltte 0,5 cm’lik bir kesiden yapılıyor. Hasta yüzüstü pozisyonda yatarken, kendisine lokal ya da genel anestezi uygulanıyor. Bu ameliyatın yapıldığı merkezde teknolojik altyapının çok iyi olması gerekiyor. İşlem kapalı (perkütan) yapıldığında radyolojik ve endoskopik görüntüleme sistemlerinin yüksek kalitede olması büyük önem taşıyor. Cilt kesisinden sonra radyolojik görüntüleme altında bir iğne ile diske ulaşılıyor. Sonrasında disk, radyolojik konfirmasyonu sağlayan radyo-opak bir madde, ardından da problemli disk endoskopik çıkarımda belirleyecek bir başka boya (Indigo Carmin) ile boyanıyor.

AMELİYATSIZ BEL VE BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Öncelikle hastamızı ayrıntılı olarak muayene edip MR görüntülerini inceleyip, yüzde yüz ameliyat olmasını gerektiren kas gücü kaybı ya da farkında olmaksızın idrar – gaita kaçırma gibi bir durumunun olmadığını tespit edilmeli. Sonra da hastanın ihtiyacına göre bilgisayar destekli üç boyutlu kişiye özel tedavi imkanı olanağı sağlayan, robotik bel – boyun spinal dekompresyon cihazımız ya da klasik fizik tedavi programımızdan (kaplıca, tıbbi masaj, doğal çamur, elektroterapi, bel ve boyun kaslarını güçlendiren havuz ve yer egzersizleri) birini ya da her ikisini kullanarak tedavi programı oluşturup, ağrısız ve ameliyatsız bir biçimde hastamızı tedavi ediyoruz.