Yıl sonuna kadar 67 bin 504 memur alınacak

Kamuda FETÖ örgütüyle ilişkisi tespit edilen personel görevden uzaklaştırılırken; boşalan kadrolara ilişkin kapsamlı bir insan kaynakları çalışması yapılıyor.

67500 memur alımı yapılacakKamuda FETÖ örgütüyle ilişkisi tespit edilen personel görevden uzaklaştırılırken; boşalan kadrolara ilişkin kapsamlı bir insan kaynakları çalışması yapılıyor. Birçok kamu kurumu personel alım sürecini başlattı. Şu ana kadar yapılan duyurulara göre, kamuya yılsonuna kadar 67 bin 504 personel alınacak.

Bu sayı artabilecek. İşte alım yapacak kamu kurum ve kuruluşları;

Sağlık Bakanlığı memur alımı hakkında açıklama yapan Bakan Recep Akdağ, “Eylül ayına yetiştiremeyebiliriz ama bu sene sonuna kadar 20 bine yakın sağlık personelini inşallah göreve başlatacağız.” dedi.Bakan Akdağ ayrıca alımların önemli bir bölümünün 4924 sözleşmeli personel kapsamında olacağını belirtti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ)’nden verilen ilanda; 88 kişinin taşra teşkilatında görevlendirmek için alınacağı duyuruldu. Söz konusu kadrolar için başvurular; 29 Ağustos’da başlayacak, 30 Eylül’de sona erecek.

Adayların KPSSP3’ten en az 70 puan almış olması gerekecek. Başvurular, şahsen veya posta yoluyla yapılacak. Devlet Hava Meydanları İşletmesini’nin verdiği ilanda, pozisyonların 5 katı kadar aday, bilgisayar destekli seçme sınavına ve sözlü sınava çağırılacaktır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Devlet Personel Başkanlığı Aracılığıyla Bilişim Uzman Yardımcılığı Sınavının İlanını yayımladı. İlanda 45 Bilişim Uzman Yardımcısı alacağını duyuruldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumuna giriş sınavı yazılı ve sözlü olarak iki aşamada yapılacak.

Yapılacak giriş sınavına katılabilmek için gereken bazı öncelikli koşullar ise ilanda yer aldı. İlanda; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde yer alan genel şartları taşımak, Yazılı sınavının yapıldığı 2016 yılının Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01/01/1981 ve sonraki tarihlerde doğanlar) şartları yer aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’den yapılan açıklamada; “Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 18. Dönem POMEM Sınavı Duyurusu ile lisans mezunu 2015 veya 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az 60,00 ve üzeri puan alanlar arasından 9.000 erkek ve 1.000 kadın olmak üzere toplam 10.000 öğrenci alımı yapılacaktır.” denildi.

5 BİN 371 KADRO AÇILDI

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “sözleşmeli 2161, kadrolu 210 personel alımı yapacak. Sözleşmeli personel çalıştırılması üzerine hareket edecek olan Bakanlık, başvuru ve şartları kategorize şeklinde belirledi.” denildi.

Bakanlık ayrıca; zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, kaloriferci, şoför ve aşçı kadroları için 2 bin 371 personel alacak. Bunlardan adli ve idari yargıda görevlendirmek üzere 2 bin 161’i sözleşmeli, 210 ise kadrolu olarak istihdam edilecek. 22 Ağustos’ta başlayan başvurular 5 Eylül’de sona erecek. KPSS puan barajı ise 70.

3 AYRI ATAMA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Eylül-Ekim döneminde 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirecek. Bu atamalardan sonra iddialara göre FETÖ’ye üye sözde öğretmenlerin meslekten ihracı ile birlikte Kasım-Aralık döneminde ve 2017 yılının Şubat ayında olmak üzere 2 ay ara ile 3 atama gerçekleştirecek.