Yapı Merkezi İnşaat’ın yurt dışında devam eden projeleri

1965 yılında kurulan Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. yarım asırlık geçmişinde Türkiye’de ve özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Sudan, Etiyopya, Cezayir ve Fas başta olmak üzere yurtdışında önemli inşaat projeleri gerçekleştirmiştir.

Yapı Merkezi, Körfez ülkelerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai Metrosu ile başladığı başarılı tecrübesini, Suudi Arabistan’daki Mekke ve Medine İstasyonları, Al Nariah Depo ve Bakım Atölyesi inşası ile sürdürmektedir.

Yapı Merkezi İnşaat’ın yurtdışında devam eden projeleri…

DOHA METROSU (ALTIN HAT)300 km uzunluğundaki Doha Metrosu, Büyük Doha bölgesine hizmet edecek ve şehirdeki kent merkezleri, önemli ticari alanlar ve konut alanlarına bağlantılar sağlayacak. Kentin eteklerinde hemzemin ya da yükseltilmiş olarak yapılacak metro, Doha’nın merkez bölgesinde yeraltında olacaktır. Metro, Kırmızı, Altın, Yeşil ve Mavi olmak üzere, dört hattan oluşacak ve 100 adet istasyona sahip olacaktır. Kırmızı Hat öncelikli olarak inşa edilecek ve Yeni Doha Uluslararası Havalimanı’nı merkezi Doha’daki Batı Körfezi’ne bağlayacaktır. Katar raylı sistem ağı, yeterli deneme işletmesine izin verecek şekilde, 2022 Dünya Kupası açılışından önce tamamlanacaktır.

Cezayir Side Bel Abbes Tramvayı Projesi

Yapı Merkezi, Sidi Bel Abbes Tramvayı inşası ile bu kez Cezayir’in farklı bir noktasına hizmet veriyor. Temel atma töreni 22 Haziran 2013’te gerçekleştirilen bu projenin toplam tek hat uzunluğu 41,1 km. Yapı Merkezi’nin inşasını üstlendiği Birinci Hat, şehrin güneyinde bulunan Cité du 20 Août İstasyonundan başlayıp, doğuda şehri kuşatan çevreyolu boyunca devam ederek Cascade İstasyonuna bağlanacak. Bu güzergâh, Tıp Bilimleri Enstitüsü, Hastane, şehir parkı,  Sidi Yacine Doğumevi, kuzey yolcu garı, inşa edilecek yeni demiryolu garı, üniversite kampüsü gibi önemli noktalara ulaşım sağlayacak.

Sistem tamamlandığında, 400 m ile 1370 m arasında değişen istasyonlar arası mesafede tramvayın ortalama ticari hızı 19.1 km/sa olacak.

Yapı Merkezi Cezayir Setif Tramvay Projesi

Setif Tramvayı Projesi, Yapı Merkezi – Alstom Konsorsiyumu tarafından inşa edilmektedir. Cezayir Setif’teki projenin tüm inşaat işleri Yapı Merkezi’nin sorumluluğundayken, sistem işleri Alstom tarafından hayata geçirilecektir.

Proje, belirlenen ve koşullu olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Belirlenen kısımda CDM atölyesinin inşasının yanı sıra; kentin batısındaki El-Bez Üniversitesi’ni kentin doğu bölgesine bağlayan 15,2 km’lik hat yer almaktadır. 7,2 km’lik şartlı kısım ise Valilik Kavşağı ile Ain-Trick’te yer alan son durağı birbirine bağlayacaktır.

CTW 130 – SADARA&JUBAIL DEMİRYOLU

CTW 130 – Sadara&Jubail Demiryolu Projesi, Jubail Sanayi Şehri ile King Fahad Endüstriyel Limanı’nı ve Jubail Ticari Limanı’nı birbirine bağlayan ve aynı zamanda ulusal demiryolu ağına bağlanan bir demiryolu projesi olup, demiryolu yük taşımacılığının ulusal ve uluslararası denizyolu yük taşımacılığına entegrasyonunu sağlamaktadır.

Proje, tamamlanmasının ardından yaklaşık olarak günlük 12,000, yıllık 4.000.000 ton yük taşımacılığına imkan sağlayacak.Yapı Merkezi İnşaat’ın yurt dışında devam eden projeleri yazısına yapılan yorumlar
  1. Turan kaya dedi ki:

    Sayın ilgili 6yil saudi de kamp amiri olarak çalıştım,bünyenizde konumuna uygun görev olursa katılmak isterim.saygılarimla.