Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği

İstifa dilekçesi nasıl yazılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir? İşte istifa dilekçesi örneği ve dilekçe yazarken bilmeniz gerekenler…

İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman işten ayrılabiliyorlar. Bu gibi durumlarda da çalıştığı iş yerine işten ayrılma durumunu, nedenini ve tarihini tutanak halinde dilekçe ile bildirilmesi gerekiyor. Eğer ki özel sektörde çalışıyor vede işten ayrılmayı düşünüyorsanız, en az bir ay öncesinden çalıştığınız iş yerinize işten çıkacağınızı bildirmeniz gereklidir.

istifa dilekçesi nasıl yazılırİşten ayrılmanızı İstifa Dilekçesi ile çalıştığınız iş yerine yada şirkete sunmalısınız. Fakat istifa etmeden önce gene olarak durumunuzu değerlendirmeye alıp, aldığınız kararın sizin için hayırlı olup olmayacağını da düşünmeniz gereklidir. Bazı zamanlarda öfke ile istifa edip, dilekçeyi verir çıkarız. Bu her iki taraf içinde iyi sonuçlar doğurmayabilir. İstifa ettiğiniz konunun ne olduğu gerçekten önemlidir. Daha sonraki kariyer adımlarınızda, acil verilmiş istifanız önünüze çıkabilir. Böyle bir şeyle karşılaşmamak ve şirketinizi de zor durumda bırakmamak için istifanızı bir kez daha gözden geçirmeniz gereklidir.

İSTİFA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİistifa dilekçesi örneği

İş yerinizi kafanızda tamamen bitirdiyseniz, yine bir süre düşünerek, yani şirkete daha önceden bilgi vererek,  hatta kendi menfaatiniz için yeni bir iş bulduktan sonra İstifa Dilekçesini doldurup, iş verene, yada şirketinizin insan kaynakları departmanına sunmalısınız.

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği, diğer dilekçelerden pek de farklı değildir. Sadece şirketten kendi isteğimle ayrılıyorum ve tüm haklarımı aldım gibi bir ibare yatar. Tabi ki sizlerle paylaştığımız dilekçeyi okuyarak, size uygun olup olmadığına karar verdikten sonra şirketinize sunmalısınız.

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Öncelikle bilirsiniz ki istifa etmek ciddi ve zor bir süreçtir. Bu süreçte bazı detaylara dikkat edilmesi, gelecek için önemli faydalar sağlarken, acele ve düzensiz bir istifa ise ciddi pişmanlıklar yaratabilir. Özellikle uzun bir süredir çalışılan bir iş yerinden istifa etmek çok zordur ve böyle bir durumda istifa dilekçesinin daha da özenilerek yazılması gerekir.

İstifa Dilekçesi Hakkında Temel Bilgiler

Dilekçenizi eğer var ise insan kaynakları müdürlüğüne yoksa genel müdürlüğe hitaben yazmanız gerekir. Dilekçenizde ayrılma sebebinizi belirtmek zorunda değilsiniz. İstifa dilekçenizi kısa ve sade tutmalısınız. İşe başladığınız tarihi, çalıştığınız departman ve pozisyonu belirtmeniz gerekir. Aşağıda yazacağımız istifa dilekçe örneği size fikir verecektir.

İstifa Dilekçesi Ne Zaman Verilir?

İstifa dilekçenizi etik olması açısından işten çıkış tarihinizden önce vermeniz gerekir ki firma yerinize başka bir eleman bulabilsin. Eğer firmada 6 aydan az süredir çalışıyorsanız dilekçenizi 2 hafta önceden, 6 ay – 1.5 yıl arası çalıştıysanız 4 hafta önceden, 1.5 – 3 yıl arası çalıştıysanız 6 hafta önceden, 3 yıldan fazla çalıştıysanız 8 hafta önceden dilekçenizi vermeniz doğru olur.

İstifa Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle istifa dilekçesi yazmak için acele edilmemelidir, bir anlık öfke ile buna karar verilmiş olunabilir ve bu ciddi pişmanlıklar getirir. Gelecek için plan yapıp ve istifa için emin olunduktan sonra istifa dilekçesi yazmayı başlanmalıdır. İstifa dilekçenizde, resmi bir dil kullanmalısınız ve sade bir dilekçe yazmalısınız. Dilekçenizde sert bir dil kullanmayın ve ayrılık sebebiniz ne olursa olsun teşekkür etmeyi unutmayın.

İstifa Dilekçesinde Olması Gerekenler

İstifa dilekçesinde;

  • Dilekçenin verileceği tarih
  • Kurumun ve çalışılan departman ve pozisyonun adı
  • Çalışmaya başlanılan tarih
  • İstifa yazısı
  • Önerilen son çalışma tarihi
  • Ad, soyad ve imza olmalıdır.  • istifa dilekçesi örneği 2018