Lise mezunu KPSS’siz polis alınacak!

Lise mezunu ve KPSS’siz personel olmak isteyenler müjde! Askerliğini son üç yıl içinde bitirmiş, lise mezunu gençler KPSS sınavına girmeden özel harekat polisi olabilecek.

lise mezunu kpss siz personel alımıHükümetin, OHAL kapsamında çıkardığı ve bugün Resmi Gazete’de yayınlanan 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesi uyarınca, askerliğini son 36 ay içinde tamamlamış, 28 yaşından gün almamış lise ya da dengi okul mezunları, KPSS sınavı aranmaksızın, özel harekat biriminde görevlendirilmek üzere, polislik için başvuruda bulunabilecekler.  Başvuruda bulunanlar, mülakat ve fiziki yeterlilik testine tabi tutulacaklar.  Bunları geçmeleri halinde ise polis olabilecekler.

SAHİL GÜVENLİK MENSUPLARI ARTIK “ASKERİ PERSONEL” DEĞİL, “KOLLUK PERSONELİ”

Yine aynı KHK’da yapılan bir kanun değişikliği ile, Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli, “askeri personel” statüsünden çıkarıldı.  KHK ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yapısını düzenleyen 2692 sayılı kanunda yapılan değişiklik ile, “askeri personel” ibaresi çıkarılarak, yerine “kolluk kuvveti” ibaresi koyuldu.

kpss şartı aramadan personel alımıÖZEL HAREKÂTÇILAR KPSS ŞARTI OLMAKSIZIN ALINACAK

Özel harekât birimlerinde istihdam edilmek üzere, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) şartı aranmaksızın, mülakatla polis meslek eğitim merkezlerine alınabilecek.

Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. KHK’ya göre, özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, KPSS şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla polis meslek eğitim merkezlerine alınabilecek.

Bu kişilerin, 28 yaşından gün almamış ve terhis tarihinden itibaren 36 aydan fazla süre geçmemiş olması gerekecek.

Kaynak: AALise mezunu KPSS’siz polis alınacak! yazısına yapılan yorumlar
  1. Meral karadağ dedi ki:

    İyi günler efendim
    4 yılık üniversite mezunu başvuruyor değilmi kpss puanı olmadan ?