Kamu için 500 bin personel alınacak

Başbakan Binali Yıldırım: “TOBB’un her üyesi 1 kişi çalıştırsa 1,5 milyon ediyor. 500 bin de biz toplum yararına çalıştıracağız. Yani kamu kurumları alacak. Böylelikle 2 milyon oluyor. Çıraklık eğitimi falan rakam büyüyor.” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, “15 senedir halkımıza hep doğruları söyledik. Bundan da hiç zarar görmedik. Yine doğruyu söylüyorum, Türkiye bu sistemle yoluna devam edemez. Çocuklarımız için, gençlerimiz için, geleceğimiz için, 2023 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyetler hedefini tutturmak için bu değişikliğe ihtiyaç var.” dedi.

Yıldırım, A Haber ve ATV ortak canlı yayınında “Başbakan ile Gündem Özel” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye genelinde başlattığı istihdam seferberliğine yönelik bir soru üzerine Yıldırım, istihdamda hedeflerinin 2 milyon kişiyi iş sahibi yapmak olduğuna dikkati çekti. Yıldırım, “TOBB’un her üyesi 1 kişi çalıştırsa 1,5 milyon ediyor. 500 bin de biz toplum yararına çalıştıracağız. Yani kamu kurumları alacak. Böylelikle 2 milyon oluyor. Çıraklık eğitimi falan rakam büyüyor.” diye konuştu.Bu seferberliğin devlete maliyetinin 11 milyar lira olduğuna işaret eden Yıldırım, istihdam dışında, 460 bin KOBİ’ye kredi desteği verdiklerini ve bunun da 12 milyar lira olduğunu vurguladı.

Başbakan Yıldırım, bu kredilerin, 1 yılının ödemesiz, 2 yılının da faizsiz geri ödemeli olmak üzere 3 yıllık olduğuna değinerek, “Bu kredide öyle kefil falan yok, teminat yok. Teminatı, kredi garanti fonu verecek. Buradan söylüyorum. Bankalara gidiyor vatandaş, ‘Teminat mektubu getir, kefil getir.’ bunlar yok. Ya konuyu bilmiyorlar ya da kasıtlı zorluk çıkartıyorlar.” ifadesini kullandı.

“Vatandaşa ulaşmak isteyen her zorluğu aşar”

Başbakan Yıldırım, kendisini taşıyan helikopterin hava muhalefeti nedeniyle araziye indiğinin hatırlatılması üzerine, Muş ve Bingöl mitinginin çok güzel geçtiğine dikkati çekerek, “Muş havalimanında çok yoğun sis olduğu için uçak kalkamadı, helikopterle gidelim dedik. Muş’ta da yoğun sis nedeniyle inecek bir yer bulamadık. Tepe bir yer gördük, pilota, şuraya inebilirsin dedik. Kaptan da inceledi ve indik, helikopter kara oturdu. Bizde çıktık, karları yara yara gittik, vaktinde Muşlularla buluştuk.” dedi.

Yıldırım, helikopterle indikleri yerin Muş’un en eski ve tarihi yeri olan Kale Mahallesi olduğunu ve fırsat bulmuşken vatandaşların da sorunlarını dinlediklerini belirterek, vatandaşa ulaşmak ve dertliyle dertleşmek isteyenin her zorluğu aşabileceğini bildirdi.