‘Harç bitti inşaata paydos denince işsizlik arttı’

Mart 2017’den beri en yüksek seviyeye çıkan işsizlik verilerini değerlendiren ekonomistlere göre inşaat sektöründeki yavaşlama işsizlikteki artışta etkili.

harç bitti inşaat paydos

TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerine göre, Türkiye’de işsizlik oranı Ekim döneminde 1.3 puanlık artış ile yüzde 11.6’ya yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre kayıtlı işsiz sayısı 501 bin kişi arttı. İstihdam edilen kişi sayısı Ekim 2018 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 226 bin kişi arttı. Türkiye’de 3 milyon 788 bin kişi resmen işsiz. İşsizlik Mart 2017 döneminden bu yana en yüksek seviyesinde. Artı Gerçek’in haberine göre; ekonomistler inşaat sektöründeki yavaşlamanın işsizlikteki artışta etkisi olduğu yönünde.

İŞSİZLİK MART 2017’DEN BERİ EN YÜKSEK SEVİYEDEMustafa Sönmez işsizlik verilerinin açıklanmasının ardından Twitter’dan şu değerlendirmeleri yaptı:
“İşsizlik tırmanıyor. Bir yılda yüzde 10,5’tan yüzde 11,6 ya çıktı. Yine bir yılda 490 bin işsizin eklenmesiyle işsiz sayısı 3,8 milyona yaklaştı. Tarım dışı işsizlik yüzde 13,6 yı buldu. İş kaybı en bariz biçimde inşaatta. Harç bitti inşaata paydos denilince 10 ayda yaklaşık 300 bin kişi işsiz kaldı ve istihdam 2,2 milyondan 1,9 milyona düştü. Ekonominin resesyona adım attığı Haziran-Ekim 2018 döneminde sanayiden 41 bin inşaattan 109 bin olmak üzere 150 bin kişi işini kaybetti.”

İşi kaybı en bariz biçimde inşaatta Harç bitti inşaata paydos denilince 10 ayda yaklaşık 300 bin kişi işsiz kaldı ve istihdam 2,2 milyondan 1,9 milyona düştü.

İnşaat sektörü giderek küçülüyor

Türkiye’nin lokomotif sektörü inşaatta kurtarma paketleri birbiri ardına devreye girse de tablo hala pek iyimser değil. Konkordatolar ve bitmemiş inşaatlar her gün çoğalırken, sektör üçüncü çeyrekte korkutucu bir şekilde küçüldü.

İstanbul’un problemli bölgelerinden biri olma yolunda ilerleyen Basın Ekspres Yolu dışında inşaat sektörü için de tablo son dönemde pek iç açıcı değil. “Türkiye’nin dört bir yanına yayılan bitmemiş ve boş inşaat projeleri, ülkedeki inşaat sektörünün ve ekonominin kendini içinde bulduğu soruların açık bir ispatı. ” TÜİK’in son açıkladığı verilere göre inşaat güven endeksi 2,1 düşerek 55,4’e geriledi.

Endekste 100’ün altındaki sonuçlar karamsarlığın göstergesi. Ekonomini lokomotifi olarak adlandırılan inşaat sektöründe 2018’in üçüncü çeyreğinde küçülme oranı ise yüzde 5’in de üstünde. Rakamlar tam olarak kestirilemese de şu anda ‘Ülkede konkordato veya iflas başvurusunda bulunan şirketlerin dörtte üçü inşaat şirketi’ olduğu tahmin ediliyor.

Tüm bu gelişmelere rağmen sektör oyuncuları Türkiye’nin genç nüfusu ve yabancı yatırımcılara yönelik verilen vatandaşlık hakkı gibi faktörler sayesinde inşaatın yeniden kendine gelebileceğini savunuyor.