CV Nasıl Hazırlanır? Cv Hazırlama ve CV Örnekleri

CV hazırlama iş hayatının ilk ve belkide en önemli adımıdır. Peki CV ne demektir ve nasıl hazırlanır. İşte örneklerle CV hazırlama…

CV (Özgeçmiş) dilimize Latince Curriculum Vitae baş harfleri olan CV‘den geçmiştir.  İş bulma sürecinde kendinizi en kısa şekilde tanıtan, bitirdiğiniz okuldan, katıldığınız kurslara, seminerlere, daha önceki iş deneyimlerinizden kişisel bilgilere kadar bilgilerin yer aldığı dosyadır. Özgeçmiş (CV), işe uygunluğu, özellikleri ve başarıyı özetle anlatan bir araçtır.

CV Hazırlama İpuçları

İş hayatına adım atarken bireylerin iş başvurularında bulunmaları ve bu başvuruları CV ile birlikte yapmaları gerekir. İyi bir CV hazırlamak iş başvurusunda en önemli adımlardan bir tanesidir. İşe alımı gerçekleştirecek olan kişiye yüz yüze gelmeden önce CV ile kendinizi anlatabilecek profesyonellikte bir gönderim yapmanız gerekir.

Cv nasıl hazırlanır?

Farklı seçeneklerde CV hazırlanır. Standart ya da kapsamlı bir CV hazırlayabilirsiniz. Basit ve
standart cv hazırlanışından bahsedelim. Özgeçmişin içeriğini, isim, soy isim, iletişim bilgileri, eğitim durumu, iş tecrübesi deneyimler, referanslar, özel zevkler gibi konuların özetleri oluşturur. Herhangi bir firma ya dakurumda çalışmak isteyenler önce mutlak suret ile, doğru hazırlanmış CV sunmaları gerekir ki; ancak bu şekilde kendinizi o iş yerine, patrona tanıtmanız mümkün olur. CV, Özgeçmişte içerik öncelikle doğru, anlaşılır, açık ve kısa olmalıdır. Sonra o iş hakkında ki görüşlerinizi ve o sektörde ki deneyimlerinizi CV içerisine yazabilirsiniz. Ayrıca, CV Okunaklı, basit ve sade olursa daha çok dikkat çekmektedir.

Etkili CV Nasıl Hazırlanır?

ki tür özgeçmiş yazılabilir:

  • Zaman sıralı özgeçmiş
  • İşlevsel özgeçmiş

Zaman sıralı özgeçmişte iş ve eğitim en sondan başlayarak ters tarih sırasına göre yazılır. Bu şekilde hazırlanan  bir CV daha anlaşılabilir ve basit olabilir. Bu CV’lerin hazırlanması daha kolay olabilir.

İşlevsel yazımda önemli olan yapılanların gruplara ayrılmasıdır. Her grup istenirse tarih sırasına konulabilir. CV Özgeçmiş iş görüşmesine girmek için adaylar tarafından hazırlanarak bir ön mektupla işverene (İnsan Kaynakları Birimine) sunulur. CV kesinlike bir dosya içerisinde temiz, kırışıksız, bükülmeden sunulmalıdır. CV’ye  mutlaka güncel bir fotoğraf eklenmelidir.  • Kumaş Hazırlama Makinası mail