Yetiştirilmek üzere 500 subay ve 3 bin astsubay alımı

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, yetiştirmek üzere 500 subay, 3 bin astsubay alacaklarını açıkladı.

subay ve astsubay alımıİçişleri Bakanı Ala, Fırat Kalkanı Operasyonu’na ilişkin açıklamada bulundu. Ala, “Celabrus’ta koaliston güçleriyle hareket ediyoruz. Türkiye’ye yönelik açık tehdit söz konusudur, seyirci kalamayız” dedi.”

Bakan Ala, Gaziantep’te 53 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısında kullanılan bombanın RDX cinsi plastik patlayıcı olduğunu açıkladı.

YETİŞTİRİLMEK ÜZER 500 SUBAY VE 3000 ASTSUBAY ALACAĞIZ!İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Yetiştirmek üzere 500 subay, 3 bin astsubay alacağız. 1 Ocak 2017’den itibaren de öğretime başlayacak” dedi.

Astsubay, silahlı kuvvetlerde emir-komuta, eğitim, sevk, bakım, muharebe gibi çok çeşitli görevleri yerine getiren er ve erbaşlardan kıdemli, subaydan kıdemsiz rütbeli asker.

Astsubaylar, subaylar ile birlikte 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabidirler. Mecburi hizmet süreleri 10 yıldır. Bu süreyi bitirerek istifa etme hakkını kazananlar, istifalarını Ocak ve Şubat ayları içinde isteyebilirler.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Kara, Hava, Deniz, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyelerinde görev yaparlar. 926 sayılı Türk silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Madde 77’ye göre astsubay rütbeleri aşağıda gösterildiği gibidir.

Subay; asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, tuğgeneral, tümgeneral, korgeneral, orgeneral veya mareşal rütbelerinde bulunan askerlere denir.

Subaylar vatani hizmetlerini yedek subay olarak ifa eden üniversite mezunları olabileceği gibi; Kara, Deniz ve Hava Harp Okulundan veya Gülhane Askeri Tıp Akademisinden (kadrolu subaylar) ya da lisans düzeyinde bir fakülteden de (sözleşmeli subaylar) mezun olabilirler. Harp Akademilerinden mezun olan subaylara kurmay subay; olmayanlara sınıf subayı denir. Türk ordusunda tüm orduların başı olarak bir orgeneral Genelkurmay Başkanıolarak atanır. Deniz kuvvetlerinde generallik rütbesi yerine amiral ifadesi kullanılır ve rütbeler Asteğmenden başlayarak, oramirale kadar gider.