2016 KPSS Ortaöğretim Sınav Sonuçları Açıklandı

ÖSYM tarafından 20 Kasım’da uygulanan 2016-KPSS ortaöğretim sınavının sonuçları açıklandı. Peki tercihler ne zaman yapılacak?

2016 kpss sınav sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 20 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim düzeyi sınav sonuçları bugün açıklandı. Peki KPSS ortaöğretim tercihleri ne zaman yapılacak? İşte KPSS tercih kılavuzu ve tüm detaylar…

KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI

Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C Kimlik numaraları ve şifrelerini girerek öğrenebilecekler.2016-KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

2016-KPSS ORTAÖĞRETİM SINAV SONUÇLARINA İLİŞKİN SAYISAL BİLGİLER

ORTAÖĞRETİM DÜZEYİNDE
Başvuran Aday Sayısı 3.498.284
Sınava Giren Aday Sayısı 3.294.958
Sınavı Geçerli Aday Sayısı 3.293.604
Sınavı Geçersiz Sayılan Aday Sayısı

1.354

Sınava Girmeyen Aday Sayısı 203.326

 ORTALAMA VE STANDART SAPMA DEĞERLERİ

TESTLER ORTALAMA STANDART SAPMA SORU SAYISI
GENEL YETENEK 16,969 11.691 60
GENEL KÜLTÜR 13,037 8,049 60

KPSS ORTAÖĞRETİM TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS ortaöğretim sınavına giren adayların sonuçları ÖSYM tarafından bugün açıklandı. Puanlarını öğrenen adaylar şimdi de tercih yapacaklar. Adaylar, tercihlerin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Fakat ÖSYM merak edilen tercihlerin ne zaman yapılacağı sorusuna yanıt olacak bir açıklama yapmadı. Kurum tarafından resmi açıklama yapıldıktan sonra haberimizin içerisine eklenecektir.

KPSS ORTAÖĞRETİM TERCFİH KILAVUZU

ÖSYM’nin hazırladığı kılavuza göre ortaöğretim mezunları, Tablo 1A ve Tablo 1B üzerinden başvuru yapma hakkına sahip olacaklardır.

TABLO 1A‘da ücretleri kurumların merkezi yönetim bütçesinden karşılanmak suretiyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre ataması yapılacak sözleşmeli pozisyonlar yer almaktadır.

TABLO-1A’YI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

TABLO 1B’de ücretleri kurumların döner sermaye bütçesinden karşılanmak suretiyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre ataması yapılacak sözleşmeli pozisyonlar yer almaktadır.

TABLO-1B’Yİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

1A ve 1B tablosunda kurum kodu, SB kodu, kurum adı, unvan, branş, il, teşkilat, sınıf ve aranan nitelikler bulunmaktadır. Başvuru yapacak olan aday “aranan niteliklere” çok dikkatli bakması gerekmektedir.

ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN NİTELİK KODLARI

Personel alımında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin belirlediği “nitelik kodları” kılavuzun içinde yer almaktadır.

ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN NİTELİK KODLARI